Podzimní škola kvantové chemie 2022
3. - 7. října 2022
Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, Dolejškova 2155/3, Praha 8
Organizátoři: Libor Veis, Jiří Brabec, qcworkshop@jh-inst.cas.cz
 

NEW! PRAKTICKÉ INFORMACE: 
  • Škola bude probíhat vždy od 9:30 do 15:00, s přestávkou na oběd (11:30 - 12:30)
  • Sraz v pondělí 3.10. v 9:20 v lobby Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR
  • V okolí ústavu je několik možností, kde se dá naobědvat: např. jídelna AV ČR, restaurace Lapák, Vietnamské bistro, či Pizzeria Giovanni
  • Všichni si přineste vlastní notebook, na kterém budete pracovat. Zatím nic instalovat nemusíte.
  • Není třeba se nijak připravovat, vše probereme na místě.
  • Pokud byste měli zájem, mohli bychom v pondělí po škole zajít na menší socializing do nedaleké restaurace.
 

Jupyter notebooks:
 

 
Jedná se o kurz, ve kterém si studenti prakticky vyzkouší, jak fungují vybrané numerické metody a algoritmy kvantové chemie. Z vlastní zkušenosti víme, že ani příliš mnoho teorie, ani zadávání rutinních kvantově-chemických výpočtů obvykle velký zájem u studentů nevzbudí. Rádi proto využijeme program Psi4, konkrétně jeho nadstavbu Psi4Numpy, která umožnuje volání funkcí programu Psi4 přímo v Jupyter notebook. Dostanete předpřipravené úlohy a bez velkého zdržování technikáliemi rovnou začnete experimentovat se zdrojovým kódem. Pokud bude potřeba, na začátku kurzu zopakujeme potřebné minimum Pythonu.
 
Konkrétní úlohy zveřejníme v dostatečném předstihu před konáním kurzu. Pro vaši představu: od jednoduchého „hraní si“ s Hartree-Fockovou iterativní metodou, přes metody poruchové teorie, iterativní diagonalizační přístupy (Davidsonův algoritmus), algoritmy pro zrychlení konvergence (DIIS, level shifting), jednoduché machine learning modely použitelné ve výpočetní chemii, metody DFT vnoření atd. 
 

 
Podzimní škola se bude konat na Ústavu fyzikální chemie. Limit počtu účastníku je přibližne 20 lidí. Registrujte se prosím zasláním emailu na adresu qcworkshop@jh-inst.cas.cz.
 
Protože jsme zaznamenali zájem i mimopražských studentů, pokud byste potřebovali zajistit ubytování v Praze, dejte nám prosím co nejdříve vědet. Existuje více variant, od nejlevnější na vysokoškolských kolejích (460 Kč za osobu na noc ve dvoulůžkovém pokoji) po blízké hotely Hotel Troja a Hotel Excelent, s kterými má Ústav fyzikální chemie dojednanou 20 % slevu. 
 
Další info přibude s blížícím se termínem.
Follow us on Facebook